Hengelo, 19 oktober 2026
Je bedrijf hoeft geen doelwit te zijn om stil te vallen
De energiesector bereidt zich steeds nadrukkelijker voor op verstoringen van de energievoorziening. Voor een onderneming begint de relevante vraag ergens anders: wat gebeurt er op maandagochtend om 10.00 uur als de energie ineens niet beschikbaar is?
Welke productie stopt als eerste? Welke installatie mag niet abrupt uitvallen? Welke processen kunnen nog door en welke systemen zijn naast elektriciteit ook afhankelijk van een werkende verbinding? En hoeveel tijd zit er eigenlijk tussen stroomuitval en echte bedrijfsstilstand?
Een onderneming hoeft daarvoor zelf geen doelwit te zijn.
Een technische storing, verstoring elders in de keten of doelbewuste aanval op infrastructuur kan hetzelfde gevolg hebben: de energie waarop het bedrijfsproces rekent, is tijdelijk niet beschikbaar. Netbeheer Nederland en Energie-Nederland hebben daarom dit jaar het Sectorpact Weerbaar Energiesysteem opgezet, waarin partijen onder andere dreigingsinformatie delen, rollen bij verstoringen verduidelijken en gezamenlijk oefenen.
Aan de andere kant van het stopcontact blijkt die voorbereiding veel minder vanzelfsprekend. Uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat blijkt dat 51% van het Nederlandse bedrijfsleven geen voorzorgsmaatregelen neemt tegen verstoringen zoals uitval van energie, mobiele communicatie of clouddiensten en problemen in de aanvoer van onderdelen, machines of grondstoffen.
Dat verschil zie je ook terug in de manier waarop bedrijven naar energie kijken.
Op energiedashboards staat hoeveel wordt gebruikt, wat het kost en hoeveel vermogen wordt gevraagd. We weten veel over energie zolang die beschikbaar is.
Veel minder vaak ligt vast wat er binnen de onderneming gebeurt zodra die beschikbaarheid wegvalt. Daarom is de eerste vraag niet hoeveel energie een bedrijf nodig heeft, maar: wat kunnen we ons permitteren om tijdelijk níét te hebben?
De eerste stap hoeft niet ingewikkeld te zijn. Breng per locatie in kaart welke processen werkelijk kritisch zijn, wat als eerste stopt en hoeveel tijd er is voordat uitval leidt tot bedrijfsstilstand. Dat sluit ook aan bij de oproep om cruciale processen en afhankelijkheden vooraf in beeld te brengen.
Want weten hoeveel energie je gebruikt is waardevol. Weten wat er gebeurt wanneer die energie er even niet is, bepaalt hoe kwetsbaar je onderneming werkelijk is.
Deel dit artikel